Rezystancja izolacji jest jednym z ważniejszych parametrów każdego urządzenia elektrycznego, który gwarantuje jego bezpieczne i prawidłowe działanie. Pomiar rezystancji izolacji w wielu wypadkach wymaga dokonywania go w sposób regularny. W ten sposób, z perspektywy danych historycznych, jesteśmy w stanie ocenić, czy w danym przypadku nie dochodzi do degradacji izolacji.

Rys. 3. Wyzwalanie pomiaru z sondy pomiarowej Rys. 3. Wyzwalanie pomiaru z sondy pomiarowej
Rys. 1. Fluke 1587FC multimetr z funkcją
testera rezystancji izolacji elektrycznej
Fluke 1664 FC Rys. 1. Fluke 1587FC multimetr z funkcją testera rezystancji izolacji elektrycznej Fluke 1664 FC Rys. 2. Pomiar indeksu PI z wykorzystaniem
Fluke Connect Rys. 2. Pomiar indeksu PI z wykorzystaniem Fluke Connect

Ciekawą propozycją znajdującą się w ofercie Fluke jest multimetr z funkcją testera izolacji o oznaczeniu 1597FC (rys. 1). Symbol FC oznacza, że przyrząd ten wyposażony jest w funkcjonalność Fluke Connect, która pozwala na komunikację z urządzeniem mobilnym, takim jak smartfon czy tablet. Funkcjonalność ta umożliwa wyciąganie trendów z długoterminowych pomiarów rezystancji izolacji przypisanych do danego typu aplikacji. W aplikacji mamy również możliwość skompensowania wpływu temperatury na wartość rezystancji izolacji. Fluke 1587FC pozwala również na pomiar indeksu PI oraz DAR, podczas którego Fluke Connect pozwala na rejestrowanie zmian rezystancji izolacji podczas obu testów. Tak jak pokazano na rysunku 2, podczas pomiarów indeksu PI stwierdzono spadek wartości rezystancji izolacji, co może świadczyć o zawilgoceniu lub uszkodzeniu układu izolacyjnego. Warto również nadmienić o sondach pomiarowych dołączonych do Fluke 1587FC, które umożliwiają wyzwolenie pomiaru bezpośrednio z sondy pomiarowej po naciśnięciu przycisku „Test”. To proste rozwiązanie w zdecydowany sposób przekłada się na bezpieczeństwo pomiarów, szczególnie w przypadku, gdy wykorzystujemy do pomiaru napięcia rzędu 1000 V.

Karol Bielecki

Więcej na temat:


x