Funkcjonalność i bezpieczeństwo systemów zasilania awaryjnego zależą od odpowiednio dobranego akumulatora. Baterie UPS muszą spełniać szereg wymogów związanych ze specyfiką pracy buforowej. Która technologia sprawdza się w tej roli najlepiej?

Jak dobrać baterie do UPS?

Ogólna charakterystyka baterii UPS

Przerwa w dostawie prądu lub wahania napięcia w sieci to czarny scenariusz dla wielu krytycznych urządzeń, serwerów i systemów. Zasilacz jest w stanie utrzymać dopływ energii pod warunkiem, że podłączy się go do odpowiednio wydajnej baterii UPS. To od jej parametrów zależy, jak długo możliwe będzie podtrzymanie pracy urządzeń podłączonych do chronionej sieci.

Idealna bateria UPS powinna więc uwzględniać moc maksymalnego obciążenia w danym systemie, a także odpowiednio długą żywotność w ramach pracy buforowej. Pod uwagę bierze się tu również minimalne rozładowanie ogniwa oraz wymagany czas pracy. Ponieważ parametrów jest dużo, ostateczny wybór warto skonsultować z producentem lub sprzedawcą baterii UPS.

Które akumulatory mogą wspierać zasilanie awaryjne?

Tradycyjnie systemy UPS zasilano akumulatorami kwasowo-ołowiowymi z ciekłym elektrolitem. Mimo że ta technologia ma już swoje lata, nadal jest wykorzystywana i pozwala ograniczyć koszty. W przypadku zasilania awaryjnego stabilność i waga akumulatora nie odgrywają co prawda zwykle znaczącej roli, ale minusem klasycznych ogniw jest konieczność uzupełniania płynu.

Znacznie częściej jako baterie UPS poleca się więc akumulatory bezobsługowe w technologii VRLA. W tym przypadku wysokie parametry pracy i żywotności idą w parze z komfortem użytkowania oraz bezpieczeństwem osób pracujących w tym samym pomieszczeniu.

W systemach zasilania awaryjnego przeznaczonych do pracy w trudnych warunkach, np. w wysokich temperaturach, wykorzystuje się również akumulatory niklowo-kadmowe (NiCd). Ich zalety to długa żywotność oraz odporność na ekstremalne temperatury, z kolei wadą jest stosunkowo wysoka cena.

Coraz częściej mówi się również o zastosowaniu litowo-jonowych baterii UPS. Nie jest to jak na razie popularne rozwiązanie, ale eksperci wskazują jego na szereg potencjalnych korzyści, m.in. szybkość ładowania, żywotność oraz niską szkodliwość dla środowiska naturalnego.

Baterie UPS w technologii VRLA-AGM

Wyborem nr 1 w zakresie zasilania systemów awaryjnych pozostają jednak w tym momencie akumulatory VRLA-AGM, w których elektrolit uwięziony jest w separatorach z włókna szklanego. Szczelne i bezobsługowe gwarantują bezpieczeństwo, wydajność oraz optymalny stosunek ceny do jakości, zwłaszcza w kontekście wysokiej żywotności (nawet ponad 12 lat).

Ogromną zaletą akumulatorów AGM jest fakt ładowania niewielkim prądem, co staje się kluczowe w pracy buforowej. Nie jest też problemem uzyskanie wysokiej wydajności prądowej przy krótkotrwałych rozładowaniach dużymi prądami, a więc w sytuacji typowej dla działania systemów UPS.

Szeroką ofertę baterii UPS w technologii VRLA-AGM i nie tylko można znaleźć na stronie: https://wamtechnik.pl/produkty/akumulatory-i-baterie-do-ups/

Sprawdź również w naszym ostatnim wpisie, jak wybrać baterie do zasilaczy.

Artykuł Partnerax